Zdajesz sobie sprawę że świat idzie do przodu, jest szybszy, bardziej zaawansowany niż 10 lat temu. Nowe technologie wypierają stare konwencjonalne rozwiązania. Czytasz, sprawdzasz, badasz rynek maszyn cnc i jesteś prawie gotowy na modernizację swojego parku maszynowego. Na zakup tej jedynej obrabiarki CNC która przyniesie ci pieniądze i niezależność produkcyjną.
Krok Pierwszy – Przeanalizuj swoje potrzeby produkcyjne
Zapewne rozważając zakup cnc i wydając setki tysięcy złotych masz już pewien zamysł co chcesz na niej robić. Mimo to zastanów się, przeanalizuj jakiego rodzaju części, zespoły chcesz na niej wykonywać.
Musisz rozłożyć swoją produkcje na czynniki pierwsze, tak aby zakupiony sprzęt był obciążony maksymalnie.
Najnowocześniejsze obrabiarki CNC oprócz frezowania 2d, 3d, agregatami frezerskimi, mogą przy szybkim przezbrojeniu w odpowiedni agregat tnący ciąć metodą oscylacyjną kartony, gumy, skóry i szereg innych materiałów).
Odpowiednia maszyna CNC ma również zdolności gwintowania, bigowania, skanowania – dlatego też tak ważne jest zapoznanie się z twoimi potrzebami. Część kosztów zewnętrznych może zostać przerzucona na twoja produkcję obciążając tym samym zakupiony sprzęt i generując kolejne oszczędności.
Krok Drugi – Pytanie jakie musisz sobie zadać – w jakim materiale ma pracować moja idealna maszyna CNC?
Jeżeli planujesz proste rozkroje różnorodnych płyt meblowych, reklamowych, budowlanych to maszyna, która jest w gestii twoich zainteresowań nie musi znosić dużych obciążeń – chyba ze planujesz pracę na 3 zmiany. Wystarczająca alternatywa do tej gamy materiałowej są freesplotterid z przeznaczeniem do nestingu. Ale pamiętaj, że w grę przyszłościowo może wchodzić szersza gama materiałowa. Klient zażyczy sobie blat z coraz modniejszych teraz płyt HPL (materiał ten charakteryzuję bardzo dużą twardością) i na prostym ploterze nie będziesz w stanie wykonać mu tego zlecenia, bo prosty ploter nie podoła temu zadaniu.
Dlatego też bądź rozważny i myśl przyszłościowo. Nie ograniczaj się przy wyborze pierwszej maszyny do „tu i teraz”. Rynek konsumentów się zmienia, jest płynny, gusta odbiorców są różnorodne, producenci płyt również wprowadzają nowości produktowe. Musisz zapamiętać, że tylko uniwersalna maszyna cnc pozwoli ci być konkurencyjnym na rynku i nie pozbawi cię nowych zleceń, wdrożenia innowacji produktowych. Bez względu na zawirowania rynku konsumentów i producentów ty zawsze będziesz krok z przodu. Przy prostych rozkrojach zwróć uwagę na prędkości robocze, jałowe maszyn – oczywiście w granicach rozsądku. Producenci, dostawcy cnc często oferują bardzo duże prędkości robocze, które nijak mają się do rzeczywistej pracy maszyn CNC. Bezpieczna prędkość skrawania – to 500mm/s, jałowa do 700m/s. Przy większych parametrach obróbki roboczej – dochodzi do drastycznej eksploatacji narzędzi skrawających, których zakup stanowi koszt eksploatacji maszyny CNC. Frezy szybko się zużywają i łamią znacznie szybciej. Narzędzia to również twój koszt uboczny produkcji i bierz to pod uwagę.
Krok Trzeci – Jakie maksymalnie gabaryty chcę obrabiać na swoim cnc, czy mój zakład ma wystarczająco miejsca?
Tak, to pytanie to podstawa – możesz mieć dziesiątki zapytań na obróbkę form wielkogabarytowych o przykładowych wymiarach 3000x6000mm ale nie masz wystarczająco miejsca na ulokowanie niezbędnej maszyny cnc. Musisz zweryfikować swoje plany z rzeczywistością i przekalkulować koszty zysków i poniesionych inwestycji.
Może masz do obróbki niewielkie gabaryty i tylko na tym opiera się twoja produkcja – wówczas oczywistym wyborem jest wybór małej frezarko-grawerki cnc. Są one zapewne dużo tańsze niż wielkogabarytowe obrabiarki CNC – ale nie zrobisz na nich specjalistycznych wielkoformatowych form pod kompozyty.
Przy wyborze nawet małych frezarek warto zwrócić uwagę ceny i możliwości maszyny. Często oferowane są maszyny światowych producentów w mocno zawyżonych cenach z funkcjonalnością zbliżoną do rodzimych producentów którzy oferują maszyny w zbliżonych cenach. Musisz przeanalizować maksymalne gabaryty obrabianych elementów i porównać je z możliwościami lokalizacyjnymi twojej hali. Najlepiej posiłkować się schematami z gabarytami zewnętrznymi maszyn CNC, których zakup rozważasz.
Przed ostatecznym wyborem maszyny CNC – musisz zrozumieć pełen koszt zakupu.
Początkowo będziesz porównywał oferty poszczególnych producentów i najistotniejszym dla ciebie aspektem wyboru będzie cena – to ona na wstępie będzie odgrywała główną rolę w procesie zakupowym. Jeżeli chcesz nabyć dobry i niezawodny sprzęt, nie ukrywajmy – nie będzie to tani zakup. Możesz, też zaufać importerom maszyn chińskich. Jakość tego sprzętu i funkcjonalność jest tożsama do ceny. Nie zdziw się że wkrótce pożałujesz tego zakupu.
Pamiętaj chcąc robić poważną produkcję musisz wybrać profesjonalną obrabiarkę CNC. Maszyna CNC nie jest inwestycją na rok czy dwa lata, dlatego też niezwykle istotnym aspektem jest cena i stały dostęp do części zamiennych oraz wsparcie serwisowe producenta lub dystrybutora maszyny.
Do kosztów zakupów ubocznych zakupu sprzętu CNC musisz zaliczyć profesjonalne przeszkolenie lub zatrudnienie operatora CNC. Przed odbiorem maszyny producenci dostawcy zapewniają przeszkolenie podstawowe z układu sterowania maszyny, podstawy z obsługi i eksplantacji maszyny. Możesz zainwestować w szkolenie zawodowe lub uczyć się na własnych błędach – empirycznie. Najlepszą opcją jest samodzielna nauka nowego sprzętu – to podstawa, następnie przeszkolenie odpowiednich ludzi. Nawet jak pracownik będzie chciał zmienić pracę ty będziesz potrafił samodzielnie kontynuować produkcję.
Zalet posiadania maszyny CNC jest znacznie więcej niż minusów, ale o tym jest oddzielny wpis.
I jeszcze jedno jeden istotny aspekt – nie każdy producent inwestuje w setki tysięcy złotych w marketing i działania handlowe, niektórzy skupią się strike na produkcie i jego funkcjonalności. Dlatego też musisz nastawić radary na marketingowy „bełkot” i sztuczki sprzedażowe. Najlepszym krokiem jest odwiedzenie producenta, bezpośrednia rozmowa i naoczne ocenienie możliwości upatrzonej maszyny CNC.