Kluczowe aspekty wyboru maszyny CNC. Jak wybrać odpowiednią maszynę cnc?

Data aktualizacji:
11 mar 2024
Data publikacji:
11 mar 2024
Czas czytania: 8 minut

Rynek maszyn CNC bogaty jest w różnego rodzaju rozwiązania i na pierwszy rzut oka nie umiemy wybrać odpowiedniej dla siebie maszyny cnc. Jedyną rzeczą jaką rozpatrujemy to wielkość obszaru pracy maszyny, pomijając wszystkie inne ważne czynniki. Często jedynym argumentem wyboru jest zaufanie jakie wzbudził w nas sprzedawca urządzenia, często używający sztuczek marketingowych i manipulacji sprzedażowych, aby osiągnąć swój cel. Często są to świetnie marketingowo wyszkoleni handlarze, którzy mówią to co chcesz usłyszeć. Przy wyborze odpowiedniej maszyny cnc kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i przestrzegaj kilku zasad wymienionych poniżej.

Co musisz wiedzieć, by dobrać odpowiednią maszynę do swoich potrzeb ?

Ustal swoje potrzeby

Przede wszystkim musisz ustalić swoje potrzeby, a ten poradnik pomoże Ci dokonać odpowiedniej selekcji dostępnych na rynku maszyn cnc.

Jeśli prowadzisz małą firmę w branży stolarskiej i zlecasz wykonywanie prac np. wycięcia formatek,  to koniecznie musisz zakupić maszynę CNC i zacząć zarabiać na swoje potrzeby,  a nie oddawać zarobione pieniądze. Usługi są kosztowne i często blokują cię czasowo i jakościowo przed końcowym zarobkiem.

Określ budżetu zakupu

Jeśli podjąłeś już odpowiednią decyzję to na początku musisz zmierzyć się z finansowaniem planowanego zakupu.  Zazwyczaj określasz swój budżet i jak wielu wpadasz w pierwszą pułapkę. Szukasz dostępnych na rynku maszyn CNC i kierujesz się zasadą kupienia tego na co się stać. Zaglądasz w Internet, wpisujesz hasło „ploter frezujący” i ukazuje się wiele ofert, a ceny które się wyświetlają sugerują ceny około 50 tyś i na tej podstawie określasz swój budżet.

Jeśli tak zrobiłeś to właśnie wpadłeś w pułapkę.

Dlaczego ?

Bo żaden znaczący się producent nie wystawia swoich maszyn na portalach sprzedażowych. Zazwyczaj z przyczyny czysto ekonomicznej i praktycznej.

 Producent maszyny poniósł olbrzymi wydatek na wykonanie takiej maszyny, a poziom zarobku jest określony w przedziale od 5 do 25% co biorąc pod uwagę olbrzymie marże sięgające 10 % wartości za pośrednictwo handlowe jest nieopłacalne. W przeciwieństwie do towarów sprowadzanych na ilość. 

Dlatego większość maszyn o niskim budżecie jest widoczna w sieci i wprowadza zamieszanie wśród prawdziwych produkcyjnych maszyn cnc, których ceny wahają się w granicach 200 do nawet 900 tysięcy. Tak,  jest to spora suma, ale jest to również urządzenie produkcyjne, a nie szkoleniowa zabawka.

Nie można zbudować prawdziwego biznesu w oparciu o zabawkowe rozwiązania, ale nie wszyscy mają takie ambicję i dla części z wytwórców takie urządzenia starczają. Jeśli posiadało się piłę formatową i okleiniarkę to dla większości zakup plotera dużym skokiem technologicznym, nawet w najprostszej formie. Jedna twarda matematyka nie pozostawia złudzeń.

- Efektywność maszyn importowanych jest 20 krotnie słabsza.

To tak jakby 20 zaprzyjaźnionych firm złożyło się na 1 profesjonalną.

Sprawdź argumenty za zakupem profesjonalnej obrabiarki cnc

 • koszty związane z nakładami wytwórczymi w postaci narzędzi są 10-krotnie mniejsze. Przy stabilnych konstrukcjach narzędzia mniej się zużywają. Urządzenia mało stabilne drgają od wibracji niszcząc narzędzia.
 • Wielokrotnie mniejsze zużycie energii, która jest marnowana na wykonanie detali proporcjonalnie do czasu, który w maszynach profesjonalnych jest 20-krotnie większy. Daje to 20-krotny mniejszy rachunek za energię. Jeśli założymy pobór Energo np na samej pompie próżniowej 5,5Kw stanowi już spore obciążenie. Mając na uwadze wszelkie przyszłe podwyżki energii, sumy oszczędności są już wysokie.
 • Koszty związane z przestojami maszyn budżetowych wynikające z niskiej jakości podzespołów w stosunku do bezawaryjnych przemysłowych Obrabiarek CNC z gwarancjami sięgającymi 10 lat i ponad 20-letnimi datami pracy, to poważne argumenty za wyborem profesjonalnej obrabiarki.
 • Stopa zwrotu w maszynach profesjonalnych w najgorszym przypadku jest 5-letnia w najlepszym kilku miesięczna. W porównaniu z zabawkowymi maszynami, które nigdy się nie zwrócą, jest poważnym sygnałem do przemyślenia.
 • Możliwość pracy ciągłej na maszynach profesjonalnych, czyni z nich maszynkę do zarabiania,  a w przypadku urządzeń sprowadzanych to tylko wydatki.
 • Czas to istotny argument. Musimy go dzielić między pracą a życiem prywatnym.  Przy zakupie profesjonalnego urządzenia takiego jak np. Obrabiarka cnc Sentinel N będziesz go miał dla rodziny i starczy jeszcze na swoje pasje, jeśli wybierzesz urządzenie zabawkowe, cały wolny czas poświęcisz na rozwiązywaniu problemów, którymi zostaniesz obdarowany jeśli nierozsądnie wybierzesz urządzenie cnc.
 • Straty, tak w maszynach profesjonalnych praktycznie są sprowadzone jedynie do przypadków losowych takich jak złamanie freza i uszkodzenie materiału lub błędów programowych i operatorskich. W maszynach sprowadzanych lub pseudo produkowanych w oparciu o podzespoły ze sprowadzanych maszyn musisz,  liczyć się z częstymi uszkodzeniami materiału w wyniku nieprawidłowych koordynat tzw. Gubienia pozycji czy inaczej kroków przez silniki krokowe lub pseudo serwo.
 • Jakość. Przy maszynach profesjonalnych krawędzie przy rozkroju płyt czy wymiary masz zachowane, nie interesują cię problemy z brakiem kąta prostego, poszarpanymi krawędziami, przypalonych narożach, rozwarstwieniu materiału podczas frezowania czy nieliniowe wycięcia. Na profesjonalnych maszynach co narysowane to jest wycięte czy wykonane.
 • Czas życiowy. Kiedy jesteś młodym przedsiębiorcą, zawsze myślisz, że jeszcze zdążysz z wszystkim i rozwijasz firmę swoimi siłami i budżetem, jakim dysponujesz. Ciężko jest przełamać stereotypy i być mądrzejszym od samego siebie. Chodź ciężko w to uwierzyć nie ma tego czasu zbyt wiele i każdą złą decyzja da o sobie znać prędzej czy później. Dlatego szanuj swój czas i nie kupuj problemów, a ich rozwiązania. Wielu ludzi popełnia błąd kupując urządzenia Plotery frezujące w bardzo kuszących cenach,  na które jest je stać w danym momencie,  ale nie wniosą one nic pozytywnego,  a tylko zmarnują czas życiowy. Szanuj swój czas i rozważ zakup profesjonalnego urządzenia w leasingu czy kredycie. Zyskasz 20 krotność czasu.
 • Ryzyko.  Jeśli uważasz, że zakup drogiego urządzenia profesjonalnego, zmniejszy Twoją jakość życia, bo będziesz musiał płacić raty czy spłacać Leasing to jesteś w błędzie. Urządzenie profesjonalne zawsze zarobi na siebie i na twoje potrzeby, nie zawiedzie cię i nie będzie się skarżyć jak dokręcisz mu śrubę biorąc spore zamówienia, na których możesz intratnie zarobić. Nigdy nie podejmiesz takiego ryzyka z maszyną nie profesjonalną, ona na pewno cię zawiedzie i da znać o sobie w najmniej odpowiednim momencie.
 • Finansowanie,

To bardzo złożony na pozór temat. Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie maszyny i weźmiesz Leasing, czy kredyt urządzenie spłaci ci się maksymalnie po 5 latach, zazwyczaj po roku 1,5. Jeśli będziesz chciał skorzystać z dotacji unijnych na zakup takich urządzeń to zazwyczaj całość procedury to około rok walczenia z urzędnikami wnioskami zaświadczeniami i wydawania środków na biura pośredniczące oraz ponoszenie wszelkich innych opłat na potrzeby projektu. Dlatego musisz wiedzieć, z czym przyjdzie ci się zmierzyć i dobrze rozplanować.

 • Dotacje unijne.

Same w sobie nie są złe, ale wiąże się z nimi wiele problemów, które dopiero wychodzą w trakcie albo pod koniec całej procedury, bo nie zawsze firmy wszystko ci powiedzą. Z najważniejszych rzeczy, jakie musisz pamiętać to to, że od maszyn zakupionych za środki unijne nie odlicza się kosztów od dochodu a środki otrzymane są w kwocie netto, ale ty musisz zapłacić kwotę z podatkiem VAT, który odzyskasz,  ale dopiero po całej transakcji i w dodatku dopiero po paru miesiącach, to taki mały kredyt dla Państwa. Jest jeszcze ryzyko, jakie ponosisz w całej procedurze związany z przetargiem, do którego jesteś zobligowany ogłosić w Bazie Konkurencyjności. Zazwyczaj wygrywają firmy, z jakimi wcześniej szacowałeś ceny urządzeń, które cię interesowały i które ująłeś we wniosku. Tak było, ale obecnie nowe przepisy nakazują przetarg ogłaszać tylko przez Bazę Konkurencyjności, co wiąże się z wyborem najtańszego urządzenia o określonych parametrach. I wszystko byłoby ok gdyby nieuczciwe firmy, które z automatu podpisują spełnienie warunków, ale zazwyczaj tak nie jest. Zgłaszają się firmy, które zakładają, że wybierzesz najtańszą ich ofertę, bo nie masz wyjścia. Robiąc to, narazisz się na zakup urządzenia, które zazwyczaj jest najtańszym i najprostszym urządzeniem, niespełniającym żadnych parametrów, które potrzebowałeś, a oferent to zagwarantował. W taką pułapkę wpada wiele niedoświadczonych firm, które w przetargach nie zawarli procedur takich jak : wizja lokalna u producenta, testy urządzenia itp... gdzie oferent jest zmuszony przyjąć cię i pokazać swoje rozwiązanie i na które masz wpływ. W innym wypadku zaoferuje ci coś zbliżonego co nie posiada funkcjonalności, a nawet podstawowych parametrów i niestety będziesz zmuszony zakupić takie urządzenie. Po otrzymaniu zamówienia i wykryciu braków-jedynie zostanie ci sprawa sądowa na odzyskanie środków i zwrotu towaru co może być wieloletnim procesem, w którym będziesz musiał udowodnić, że urządzenie jest inne niż to, co opisywał dostawca. Dlatego uważaj i powierz procedurę zakupu doświadczonej firmie. Jest jeszcze wiele innych zakrętów do spełnienia, ale warto jeśli będziesz rozsądny i weźmiesz pod uwagę burzliwość czasów, niestabilne ceny urządzeń oraz długie terminy oczekiwania i inflację. To środki, jakie pozyskujesz muszą być większe niż cena, jaką oferowałeś. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Przetargi możesz unieważnić, ale musisz dać sobie czas na rozpisanie nowego z odpowiednią deklaracją uniemożliwiającą wzięcie udziału firmom oferującym urządzenia podobne tylko z nazwy o niespełniające warunków.

 • Cena

To istotny argument w określeniu Twoich potrzeb, jaką bierzemy pod uwagę wybierając maszynę na swoje potrzeby. Zazwyczaj w maszynach profesjonalnych jest ona wysoka,  a w maszynach sprowadzanych niska. W rzeczywistości urządzenia zabawkowe są w ekstremalnie niskiej cenie i sięga 5 % wartości maszyn CNC z profesjonalnych firm, ale handlowcy podwyższają te ceny do wartości 51 % ceny pozostałych tak by uniknąć różnic w zdania „rażąco niskiej cenie” stosowanych w umowach unijnych i zakupowych. Sprawdź ceny maszyn podobnych na znanych portalach, znajdziesz tam oferowane urządzenie w innych kolorach albo obudowach. Pilnuj i nie daj się oszukać.

Kierując się 20 letnim doświadczeniem i wieloma różnymi przypadkami w tysięcznej produkcji Maszyn CNC z całą pewnością polecam zakupy obrabiarek profesjonalnych z serii Sentinel N. Wszystkim posiadaczom tych maszyn cnc udało się osiągnąć sukces. Zapraszamy do kontaktu.

Udostępnij artykuł:
Kopiuj link
Kategorie:
Link artykułu został skopiowany.